ARAÇ DEĞER KAYBINDA % 15 OLAN ÜST LİMİT KALKTI


Kaza sonrası araç değer kaybı ödemesi ile ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. Sigorta teminatının yüzde 15’i olan üst ödeme limiti artık yok.

T.C. Danıştay 15. Dairesinin 2017/2103 E. sayılı dosyası ile görülen davada, değer kaybını % 15 ile sınırlayan ilgili maddenin Yürütmesinin Durdurulmasına karar verildi.

Trafik kazalarının ardından kusurlu taraf, karşı tarafın aracını yaptırmasının yanı sıra değer kaybını da ödüyor. Elbette bu masrafları sigorta şirketleri karşılıyor. Daha önce değer kaybı ödemelerinde en fazla sigorta teminatının yüzde 15’i ödeniyordu.

Bir diğer deyişle 36 bin TL olan sigorta teminatının yüzde 15’i 5 bin 400 TL yapıyor. Yani eski düzenlemeye göre aracınızda 20 bin TL’lik değer kaybı olsa bile en fazla 5 bin 400 TL ödeniyordu.

Yeni düzenlemedeyse bu sınır kalktı. Artık sürücüler değer kaybının hepsini isteyebilecek. Kaza yapan vatandaş yüzde yüz kusursuzsa hem aracının maddi hasarı karşılanacak hem de satarken bu kaza nedeniyle aracının değeri ne kadar değeri düşerse o parayı talep edebilecek.

İlgili karar aşağıda yer almaktadır:

 

Comments are disabled.